Mercedes-Benz JuniorCup January 5 & 6, 2018

Tournament schedule & results 06.01.2018

 
06.01.2018
Game Time Match Result More
Preliminary round trainee tounament:
Group B 8:16 am  - 8:24 am   Werk Bremen -   Werk Kassel 2:1
Group B 8:27 am  - 8:36 am   Werk Gaggenau -   Werk Düsseldorf 3:0
Group A 8:39 am  - 8:48 am   Werk Wörth -   Werk Sindelfingen 2-1
Group A 8:51 am  - 9:00 am   EvoBus Neu-Ulm -   Werk Mannheim 3-1
Group B 9:03 am  - 9:12 am   Werk Kassel -   Werk Untertürkheim 2-1
Group B 9:15 am  - 9:24 am   Werk Düsseldorf -   Werk Bremen 0-3
Placement matches trainee tournament:
Place 9 9:27 am  - 9:36 am   Werk Ludwigsfelde -   Werk Düsseldorf 1-0
Place 7 9:39 am  - 9:48 am   Werk Mannheim -   Werk Gaggenau 2-3
Place 5 9:51 am  - 10:00 am   Werk Sindelfingen -   Werk Kassel 3-4
Semi-final trainee tournament:
Semi final 10:03 am  - 10:12 am   Werk Wörth -   Werk Bremen 3-0

Werk Wörth - Werk Bremen   3-0

7' E. Smakiqi 1-0

8' N. Bauer 2-0

9' K. Sahin 3-0

Semi final 10:15 am  - 10:24 am   Werk Untertürkheim -   EvoBus Neu-Ulm 3-2
10:30 am  - 10:45 am Club Match: VFL Sindelfingen - GSV Maichingen Junior teams
Intermediate round main tournament:
1 11:01 am  - 11:20 am   Panathinaikos Athen -   Víkingur Reykjavík 0-2

Panathinaikos Athen - Víkingur Reykjavík   0-2

16' S. Thrandarson 0-1

18' B. Kristjansson 0-2

2 11:25 am  - 11:45 am   1. FC Köln -   VfB Stuttgart 1-2

1. FC Köln - VfB Stuttgart   1-2

9' P. Almeida Morais 0-1

15' P. Almeida Morais 0-2

16' V. Müller 1-2

1 11:50 am  - 12:10 pm   Hertha BSC -   TSG 1899 Hoffenheim 4-3

Hertha BSC - TSG 1899 Hoffenheim   4-3

4' J. Kade 1-0

6' D. Leberico 1-1

7' A. Maier 2-1

9' M. Gurschke 3-1

15' S. Foshag 3-2

16' J. Ngankam 4-2

18' L. Grimmer 4-3

2 12:15 pm  - 12:35 pm   FC Bayern München -   Grasshopper Club Zürich 2-2

FC Bayern München - Grasshopper Club Zürich   2-2

2' G. Morandi 0-1

11' E. Kollmann 1-1

13' L. Stevic 1-2

16' M. Wintzheimer 2-2

Place 3 (trainee) 12:40 pm  - 12:49 pm   Werk Bremen -   EvoBus Neu-Ulm 1-3
Placement matches main tournament:
Place 7 1:01 pm  - 1:20 pm   Víkingur Reykjavík -   Grasshopper Club Zürich 3-2

Víkingur Reykjavík - Grasshopper Club Zürich   3-2

1' O. Eggertsson 1-0

6' L. Stevic 1-1

7' A. Rustemoski 1-2

13' S. Arnason 2-2

18' O. Eggertsson 3-2

Place 5 1:25 pm  - 1:45 pm   Panathinaikos Athen -   1. FC Köln 1-5

Panathinaikos Athen - 1. FC Köln   1-5

2' S. Karweina 0-1

6' N. Christogeorgos 0-2 ET

9' D. Churlinov 0-3

15' I. Jakobs 0-4

16' I. Jakobs 0-5

17' P. Dyrmishi 1-5

Semi-final main tournament:
Semi final 2:01 pm  - 2:20 pm   Hertha BSC -   FC Bayern München 4-0

Hertha BSC - FC Bayern München   4-0

2' M. Kastrali 1-0

8' J. Ngankam 2-0

10' N. Zografakis 3-0

18' A. Maier 4-0

 

Semi final 2:25 pm  - 2:45 pm   VfB Stuttgart -   TSG 1899 Hoffenheim 3-6

VfB Stuttgart - TSG 1899 Hoffenheim   3-6

2' F. Mawana 0-1

3' L. Grimmmer 0-2

5' E. Tubluk 0-3

8' D. Leberico 0-4

11' S. Russo 0-5

12' E. Hottmann 1-5

13' D. Grösinger 2-5

16' B. Frölich 3-5

17' L. Görlich 3-6

Trainee final 2:50 pm  - 3:10 pm   Werk Wörth -   Werk Untertürkheim 5-6

Werk Wörth - Werk Untertürkheim   5-6

3' A. Duman 0-1

11' K. Sahin 1-1

11' D. Vidic 1-2

12' A. Duman 1-3

16' K. Sahin 2-3

17' N. Pfrengle 3-3

Place 3 3:15 pm  - 3:35 pm   FC Bayern München -   VfB Stuttgart 3-4

FC Bayern München - VfB Stuttgart   3-4

3' B. Fröhlich 0-1

6' B. Hadzic 0-2

7' M. Wintzheimer 1-2

12' E. Hottmann 1-3

17' M. Wintzheimer 2-3

17' M. Shaban 3-3

18' P. Almeida Morais 3-4

 

Final 4:00 pm  - 4:20 pm   Hertha BSC -   TSG 1899 Hoffenheim 4-2

Hertha BSC - TSG 1899 Hoffenheim   4-2

2' F. Mawana 0-1

8' A. Maier 1-1

10' J. Ngankam 2-1

16' J. Ngankam 3-1

17' L. Philipp 3-2

17' M. Storm 4-2

4:30 pm  - 5:00 pm Award ceremony