Mercedes-Benz JuniorCup January 5 & 6, 2018

Tournament schedule & results 2018

 
05.01.2018
Game Time Match Result More
Preliminary round trainee tounament:
Group A 9:01 am  - 9:09 am   Werk Sindelfingen -   Werk Mannheim 4-1
Group A 9:12 am  - 9:21 am   Werk Ludwigsfelde -   Werk Wörth 0-5
Group B 9:24 am  - 9:33 am   Werk Untertürkheim -   Werk Bremen 2-1
Group B 9:36 am  - 9:45 am   Werk Gaggenau -   Werk Kassel 1-0
Group A 9:48 am  - 9:57 am   EvoBus Neu-Ulm -   Werk Sindelfingen 1-1
Group A 10:00 am  - 10:09 am   Werk Mannheim -   Werk Ludwigsfelde 2-0
Group B 10:12 am  - 10:21 am   Werk Düsseldorf -   Werk Untertürkheim 0-5
Group B 10:24 am  - 10:33 am   Werk Bremen -   Werk Gaggenau 2-0
Group A 10:36 am  - 10:45 am   Werk Wörth -   EvoBus Neu-Ulm 3-2
Group A 10:48 am  - 10:57 am   Werk Sindelfingen -   Werk Ludwigsfelde 2-1
Group B 11:00 am  - 11:09 am   Werk Kassel -   Werk Düsseldorf 1-0
Group B 11:12 am  - 11:21 am   Werk Untertürkheim -   Werk Gaggenau 5-0
Group A 11:24 am  - 11:33 am   Werk Mannheim -   Werk Wörth 2-1
Group A 11:36 am  - 11:45 am   Werk Ludwigsfelde -   EvoBus Neu-Ulm 1-4
Preliminary round main tournament:
Group A 12:01 pm  - 12:20 pm   Hertha BSC -   Víkingur Reykjavík 1-1

Hertha BSC - Víkingur Reykjavík   1-1

8' B. Gunnarson 0-1

9' A. Maier 1-1

Group A 12:23 pm  - 12:43 pm   VfB Stuttgart -   Grasshopper Club Zürich 2-2

VfB Stuttgart - Grasshopper Club Zürich   2-2

1' L. Stevic 0-1

6' J. Weisheit 1-1

12' N. Bätzner 2-1

17' Y. Benbiri 2-2

Group B 12:46 pm  - 1:06 pm   TSG 1899 Hoffenheim -   FC Bayern München 3-5

TSG 1899 Hoffenheim - FC Bayern München   3-5

3' M. Pudic 0-1

4' S. Foshag 1-1

5' D. Jelisic 1-2

10' L. Grimmer 2-3

12' C. Karatas 2-4

15' M. Shabani 2-5

Group B 1:09 pm  - 1:29 pm   Panathinaikos Athen -   1. FC Köln 3-0

Panathinaikos Athen - 1. FC Köln   3-0

9' R. Michael 1-0

12' O. Fratzeskos 2-0

16' E. Xepapadakis 3-0

Group A 1:32 pm  - 1:52 pm   VfB Stuttgart -   Hertha BSC 3-4

VfB Stuttgart - Hertha BSC   3-4

7' N. Bätzner 1-0

10' J. Kade 1-1

13' N. Bätzner 2-1

14' A. Maier 2-2

16' P. Almeida Moarais 3-2

17' J. Kade 3-3

18' N. Zografakis 3-4

Group A 1:55 pm  - 2:15 pm   Grasshopper Club Zürich -   Víkingur Reykjavík 4-0

Grasshopper Club Zürich - Víkingur Reykjavík   4-0

13' L. Stevic 1-0

14' F. Fehr 2:0

16' L. Stevic 3:0

16' L. Stevic 4:0

Group B 2:18 pm  - 2:38 pm   TSG 1899 Hoffenheim -   Panathinaikos Athen 7-1

TSG 1899 Hoffenheim - Panathinaikos Athen   7-1

3' L. Grimmer 1-0

8' F. Mawana 2-0

10' S. Foshag 3-0

11' E. Tubluk 4-0

14' S. Russo 5-0

15' K. Shehu 5-1

17' F. Mawana 6-1

18' L. Grimmer 7-1

Group B 2:41 pm  - 3:01 pm   FC Bayern München -   1. FC Köln 3-2

FC Bayern München - 1. FC Köln   3-2

2' K. Akalp 0-1

11' M. Wintzheimer 1-1

13' A. Nitzl 2-1

15' D. Jelisic 3-1

17' I. Jakobs 3-2

Group A 3:04 pm  - 3:24 pm   Grasshopper Club Zürich -   Hertha BSC 1-2

Grasshopper Club Zürich - Hertha BSC   1-2

12' M. Kastrati 0-1

13' A. Rustemoski 1-1

16' A. Maier 1-2

Group A 3:27 pm  - 3:47 pm   Víkingur Reykjavík -   VfB Stuttgart 0-3

Víkingur Reykjavík - VfB Stuttgart   0-3

5' E. Hottmann 0-1

14' B. Hadzic 0-2

16' S. Mayer 0-3

Group B 3:50 pm  - 4:10 pm   FC Bayern München -   Panathinaikos Athen 1-3

FC Bayern München - Panathinaikos Athen   1-3

3' P. Dyrmishi 0-1

7' G. Papathanasiou 0-2

17' M. Wintzheimer 1-2

18' A. Skenterai 1-3

Group B 4:13 pm  - 4:33 pm   1. FC Köln -   TSG 1899 Hoffenheim 5-2

1. FC Köln - TSG 1899 Hoffenheim   5-2

5' B. Samoilovs 1-0

9' S. Karweina 2-0

11' D. Alberico 2-1

13' N. Anhölcher 2-2

14' D. Churlinov 3-2

15' N. Anhölcher 4-2

16' D. Liberico 5-2

Intermediate round main tournament:
1 5:01 pm  - 5:20 pm   Hertha BSC -   Panathinaikos Athen 2-0

Hertha BSC - Panathinaikos Athen   2-0

3' J.  Ngankam 1-0

9' A. Maier 2-0

2 5:25 pm  - 5:45 pm   FC Bayern München -   VfB Stuttgart 2-3

FC Bayern München - VfB Stuttgart   2-3

2' P. Almeida Morais 0-1

9' M. Shabani 1-1

13' J. Wooyeong 2-1

15' B. Hadzic 2-2

16' E. Hottmann 2-3

1 5:50 pm  - 6:10 pm   Víkingur Reykjavík -   TSG 1899 Hoffenheim 1-5

Víkingur Reykjavík - TSG 1899 Hoffenheim   1-5

2' D. Aeberico 0-1

6' O. Eggertsson 1-1

9' L. Grimmer 1-2

12' S. Foshag 1-3

14' L. Görlich 1-4

18' B. Gunnarson 1-5 ET

2 6:15 pm  - 6:35 pm   Grasshopper Club Zürich -   1. FC Köln 1-2

Grasshopper Club Zürich - 1. FC Köln   1-2

7' I. Jakobs 0-1

12' S. Karweina 0-2

13' A. Barbosa da Silva 1-2

 
06.01.2018
Game Time Match Result More
Preliminary round trainee tounament:
Group B 8:16 am  - 8:24 am   Werk Bremen -   Werk Kassel 2:1
Group B 8:27 am  - 8:36 am   Werk Gaggenau -   Werk Düsseldorf 3:0
Group A 8:39 am  - 8:48 am   Werk Wörth -   Werk Sindelfingen 2-1
Group A 8:51 am  - 9:00 am   EvoBus Neu-Ulm -   Werk Mannheim 3-1
Group B 9:03 am  - 9:12 am   Werk Kassel -   Werk Untertürkheim 2-1
Group B 9:15 am  - 9:24 am   Werk Düsseldorf -   Werk Bremen 0-3
Placement matches trainee tournament:
Place 9 9:27 am  - 9:36 am   Werk Ludwigsfelde -   Werk Düsseldorf 1-0
Place 7 9:39 am  - 9:48 am   Werk Mannheim -   Werk Gaggenau 2-3
Place 5 9:51 am  - 10:00 am   Werk Sindelfingen -   Werk Kassel 3-4
Semi-final trainee tournament:
Semi final 10:03 am  - 10:12 am   Werk Wörth -   Werk Bremen 3-0

Werk Wörth - Werk Bremen   3-0

7' E. Smakiqi 1-0

8' N. Bauer 2-0

9' K. Sahin 3-0

Semi final 10:15 am  - 10:24 am   Werk Untertürkheim -   EvoBus Neu-Ulm 3-2
10:30 am  - 10:45 am Club Match: VFL Sindelfingen - GSV Maichingen Junior teams
Intermediate round main tournament:
1 11:01 am  - 11:20 am   Panathinaikos Athen -   Víkingur Reykjavík 0-2

Panathinaikos Athen - Víkingur Reykjavík   0-2

16' S. Thrandarson 0-1

18' B. Kristjansson 0-2

2 11:25 am  - 11:45 am   1. FC Köln -   VfB Stuttgart 1-2

1. FC Köln - VfB Stuttgart   1-2

9' P. Almeida Morais 0-1

15' P. Almeida Morais 0-2

16' V. Müller 1-2

1 11:50 am  - 12:10 pm   Hertha BSC -   TSG 1899 Hoffenheim 4-3

Hertha BSC - TSG 1899 Hoffenheim   4-3

4' J. Kade 1-0

6' D. Leberico 1-1

7' A. Maier 2-1

9' M. Gurschke 3-1

15' S. Foshag 3-2

16' J. Ngankam 4-2

18' L. Grimmer 4-3

2 12:15 pm  - 12:35 pm   FC Bayern München -   Grasshopper Club Zürich 2-2

FC Bayern München - Grasshopper Club Zürich   2-2

2' G. Morandi 0-1

11' E. Kollmann 1-1

13' L. Stevic 1-2

16' M. Wintzheimer 2-2

Place 3 (trainee) 12:40 pm  - 12:49 pm   Werk Bremen -   EvoBus Neu-Ulm 1-3
Placement matches main tournament:
Place 7 1:01 pm  - 1:20 pm   Víkingur Reykjavík -   Grasshopper Club Zürich 3-2

Víkingur Reykjavík - Grasshopper Club Zürich   3-2

1' O. Eggertsson 1-0

6' L. Stevic 1-1

7' A. Rustemoski 1-2

13' S. Arnason 2-2

18' O. Eggertsson 3-2

Place 5 1:25 pm  - 1:45 pm   Panathinaikos Athen -   1. FC Köln 1-5

Panathinaikos Athen - 1. FC Köln   1-5

2' S. Karweina 0-1

6' N. Christogeorgos 0-2 ET

9' D. Churlinov 0-3

15' I. Jakobs 0-4

16' I. Jakobs 0-5

17' P. Dyrmishi 1-5

Semi-final main tournament:
Semi final 2:01 pm  - 2:20 pm   Hertha BSC -   FC Bayern München 4-0

Hertha BSC - FC Bayern München   4-0

2' M. Kastrali 1-0

8' J. Ngankam 2-0

10' N. Zografakis 3-0

18' A. Maier 4-0

 

Semi final 2:25 pm  - 2:45 pm   VfB Stuttgart -   TSG 1899 Hoffenheim 3-6

VfB Stuttgart - TSG 1899 Hoffenheim   3-6

2' F. Mawana 0-1

3' L. Grimmmer 0-2

5' E. Tubluk 0-3

8' D. Leberico 0-4

11' S. Russo 0-5

12' E. Hottmann 1-5

13' D. Grösinger 2-5

16' B. Frölich 3-5

17' L. Görlich 3-6

Trainee final 2:50 pm  - 3:10 pm   Werk Wörth -   Werk Untertürkheim 5-6

Werk Wörth - Werk Untertürkheim   5-6

3' A. Duman 0-1

11' K. Sahin 1-1

11' D. Vidic 1-2

12' A. Duman 1-3

16' K. Sahin 2-3

17' N. Pfrengle 3-3

Place 3 3:15 pm  - 3:35 pm   FC Bayern München -   VfB Stuttgart 3-4

FC Bayern München - VfB Stuttgart   3-4

3' B. Fröhlich 0-1

6' B. Hadzic 0-2

7' M. Wintzheimer 1-2

12' E. Hottmann 1-3

17' M. Wintzheimer 2-3

17' M. Shaban 3-3

18' P. Almeida Morais 3-4

 

Final 4:00 pm  - 4:20 pm   Hertha BSC -   TSG 1899 Hoffenheim 4-2

Hertha BSC - TSG 1899 Hoffenheim   4-2

2' F. Mawana 0-1

8' A. Maier 1-1

10' J. Ngankam 2-1

16' J. Ngankam 3-1

17' L. Philipp 3-2

17' M. Storm 4-2

4:30 pm  - 5:00 pm Award ceremony